CAMERA OBSCURA

1. června 2015 v 23:49 | www.wikipedie.cz |  TROCHA HISTORIE


- pro více informací stačí rozkliknout článek -


CAMERA OBSCURA = schránka (třeba i velikosti místnosti) s otvorem v jedné stěně, světlo z vnější scény po průchodu otvorem dopadne na konkrétní místo na protější stěně.

ZAJÍMAVOSTI:
- promítalo-li se na papír, mohl malíř jednoduše obkreslit
- výhodou je zachování perspektivy a tím větší realističnost výsledného obrazu
- s jednoduchým aparátem byl promítaný obraz vždy menší než ve skutečnosti a převrácený
- se zmenšujícím se otvorem je promítaný obraz ostřejší, ale zároveň se snižuje jeho jas
- je-li otvor příliš malý, ostrost se opět začne zhorošovat vlivem difrakce


HISTORIE:
Počátky sahají již do 5. století př. n. l., kdy čínský filozof Mo Ti popsal vznik obrazu po průchodu světla malým otvorem. Už on věděl, že předměty odrážejí světlo všemi směry a že světlo odražené od horní části předmětu vykreslí spodní část.
Aristoteles ve 4. stol. př. n. l. popisuje stejný jev tzv. že když světlo prochází skrz malý otvor do temné místnosti, zobrazí se v ní obraz toho, co je venku.
Leonardo da Vinci popisuje ve svém spisu Codex Atlanticus praktické pokusy s využitím tohoto jevu jako "camera obscura", čili temná místnost.
Holandský astronom Regnie Gemma Frisius uveřejnil první nákres camery obscury (s její pomocí o rok dříve pozoroval zatmění Slunce).
Girolamo Cardan roku 1550 zabudoval do vstupního otvoru camery obscury skleněnou čočku (výrazně zjasnil přenášený obraz).
V 17. století se camera obscura značně rozšířila - dírka byla zvětšena a osazena čočkou (což zvýšilo jas obrazu a samotná místnost mohla mít formu stanu či přenosné skříně). Malíři (krajináři) dostali do rukou pomůcku usnadňující práci.
V 18. století byla používána kontrukce se zrcadlem, která obraz promítala na průsivtný papír položený na skleněné desce na vrchu skříňky. Pozdější camery obscury používaly místo otvorů objektivy, umožňující větší průměr při zachování ostrosti obrazu.
V 19. století se nezávisle na sobě řada chemiků snažila obraz vytvořený tímto přístrojem zachytit a zachovat.
 


Anketa

Zajímá Vás historie fotografie?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.