PAMÁTKA ZESNULÝCH

3. listopadu 2015 v 11:53 | supice |  EKOLOGIE, ZDRAVÍ, OSOBNÍ ROZVOJ
Ráda bych tímto článkem zavzpomínala na mého sice nevlastního, přesto toho nejbáječnějšího dědečka
Aloise Burského.

Na jaře roku 2007 se rozhodl založit blog Celkem spokojený důchodce, kam začal psát své úvahy, vzpomínky, příhody ze života a mnoho dalšího. Najdete tam i rubriku Úvahy o hlouposti lidské, odkud bych teď ráda uvedla malou ukázku, která mě zaujala:

KOUŘENÍ
Kdysi jsem byl na jednom podnikovém školení o bezpečnosti práce, bylo to ještě v dobách budování socializmu. Vedoucí školení byl zarytý nekuřák, a uvedl takovýto příklad: "Kdybych v den výplaty vzal stokorunu, podpálil ji a díval se jak hoří, tak by mne asi zavřeli do blázince. Ale když tu stokorunu pálím pomalu po cigaretách, a navíc si tím ničím vlastní zdraví a otravuji ovzduší jiným, tak se nad tím nikdo nepozastaví!" I když jsem v těch dobách i já byl kuřákem, přesto jsem jeho názor hodnotil jako velice rozumný.
Prokouřené peníze jsou utracené tím nejzbytečnějším způsobem. Pokud peníze propijeme (což taky není rozumné), tak máme aspoň opici, a druhý den kocovinu. A když peníze prokouříme, tak kromě toho zápachu jsme nic nezískali. Poslední dobou se kouření (zaplaťpánbůh) dosti omezuje. Kdysi byla ve vlaku polovina každého vozu kuřácká. Dnes se nekouří nejen ve vlacích, ale ani na nádražích. Nekouří se na schůzích a školeních, v jídelnách a pod. Existují protikuřácké poradny, léčení a podobně. Já jsem přestal kouřit před desíti léty, ne ze zdravotních, ale z finančních důvodů. Dokud byly cigarety po 14Kč, ještě jsem to kupoval, ale jak je zvedli na 17Kč, řekl jsem si : DOST!
A nepotřeboval jsem k tomu ani lékaře ani léky, k tomu stačí jenom chtít! Navíc jsem první měsíc nekouření stále nosil sebou krabičku cigaret a zápalky. Říkal jsem si: nebudu kouřit ne proto, že si momentálně nemám co zapálit, ale proto, že kouřit nechci. A kdo vydrží bez cigarety měsíc, ten už kouřit nemusí. Ale nesmí si zapálit ani jednu!!! Jinak by dopadl jako jeden můj známý, který prohlašoval že přestat kouřit je velice jednoduché, on už prý přestal kouřit 168krát.

Další zajímavé články naleznete na dědečkově blogu: www.csd.blog.cz

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.