MUSÍŠ TO ZAŽÍT

10. dubna 2016 v 8:31 | supice |  EKOLOGIE, ZDRAVÍ, OSOBNÍ ROZVOJ
Vždy, když se mě někdo zeptal, kde bych bydlela raději, má odpověď byla jasná - ve městě. Ve městě jsem vyrostla a velmi rychle si na něj také zvykla. Vždyť život v něm je naprosto senzační, říkala jsem si. Když potřebuje člověk na poštu, je tam za chvíli, když do obchodu, je tam za chvíli, když se náhodou nudí, může zajít do kina, když chce trochu přírody, zajde si do parku a tak dále a dále. A život na vesnici? Dyť to musí být hrůza. O víkendu mají v obchodě jen do dvanácti a ten výběr tam? Naprosto příšerný! Všude kolem jen les a louky, dyť je to tam samé klíště! A co když se mi třeba v tom lese náhodou něco přihodí? Do nemocnice je to pěkná dálka a pokud člověka nemá kdo odvést, na autobus si pěkně počká, páč tu žádný skoro nejdezdí! ...Ano, tohle bylo mé uvažování. Dokud se nepřihodil osudný okamžik. Přestěhovala jsem se (podotýkám dobrovolně) na vesnici. A po určité době byl můj názor na vesnici ten tam. Pokud by se mě nyní nědo zeptal, co je lepší, moje odpověď by byla naprosto jasná - na vesnici! Jenže to si člověk prostě musí zažít. Jinak to nejspíš nepochopí...
A proč je podle mě život na vesnici lepší? Rozhodla jsem se inspirovat časopisem čilichili a uspořádat menší duel. Najdete jej pod fotografií.


- pro pokračování stačí rozkliknout článek -


MĚSTO vs. VESNICE
6:12

MĚSTOVESNICE
Pokud chcete do přírody, musíte si udělat výlet.Pokud chcete do přírody, stačí pár kroků, je všude kolem!
Lesní zvěř uvidíte tak na obrázku v knížce.Zvířat spatříte při pobytech v přírodě pěknou řádku.
V obchodech seženete, na co si vzpomentete a na poštu si zajdete i o víkendu.V obchodě seženete jen to základní a na poště zavírají brzo, pokud ve vaší vesnici vůbec je.
Bio vajíčka sice v obchodě seženete, ale taky za ně řádně zaplatíte.Bio vajíčka seženete levně od souseda nebo vám je snese vlastní slepice.
Na bytě nesmíte dupat a vždycky slyšíte, když jde soused čůrat nebo když kýchne.V rodinnné domě si můžete dupat jak se vám zlíbí a o sousedově pravidelné stolici nemáte ani ponětí.
Když se hraje fotbal, nemusíte se dívat, protože vám soused hlásí každý gól.Když se hraje fotbal, musíte se dívat, protože vám soused nehlásí každý gól.
Nikoho, kromě známých nezajímáte.Zajímáte všechny.
O víkendu povysáváte a vynesete koš, pak ulehnete k televizi.Víkendy trávíte na zahradě nebo prací kolem domu.
Když máte hlad a nechce se vám vařit, objednáte si pizzu nebo zajdete do restaurace.Když máte hlad musíte si něco uvařit.
Pokud si chcete pochutnat na houbách, musíte si udělat výlet a vytrvale hledat nebo si je prostě koupit.Když chcete houby, zaskočíte do lesa na osvědčené místo a přinesete domů třeba plný koš.
Když se chcete (zadarmo) opít, musíte jít do baru nebo do klubu.Když se chcete (zadarmo) opít, stačí počkat, až bude fašank nebo jiná vesnická slavnost a pak se jí pouze zúčastnit.
Pokud chcete jít se psem na procházku, tak pouze vyzbrojeni igelitovým sáčkem na jeho voňavé výkaly.Když jdete se psem ven, žádné výkaly vás netrápí, protože kadí v přírodě, kde to nikomu nevadí.
Autobus jezdí každou chvíli.Na autobus si musíte nařídit budík, jinak si budete muset počkat na další, který jede nejdřív za dvě hodiny.
Bydlíte v malém bytě a rodiče vám psa nechtějí dovolit, a tak si pořídíte aspoň zakrslého králíka. Ten ale na balkoně vadí sousedům nad vámi, kteří ho údajně cítí až do ložnice, a tak si na vás budou stěžovat.Můžete si pořídit jakékoliv zvířata, jelikož máte zahradu a sousedům je to úplně jedno.
O nějakých lidových zvycích nemáte krom Velikonoc a Vánoc ani ponětí.Prožíváte společně s lidmi mnoho lidových tradic a zvyků (a vždy se u toho dobře najíte a na(o)pijete)
Lidé ve městě stále někam spěchají.Lidé na vesnici nikam nespěchají, protože ani nemají kam (pokud jim tedy zrovna neodzvonil budík hlásící jediný ranní autobus;))
Na zastávce vás zbobarduje tak hromada plakátů plných reklam.Pokud se cítíte osaměle, na centrální zastávce najdete mnoho spřízněných duší, které vás osamělosti zbaví.
 


Anketa

Co je podle Vás lepší? Život na vesnici nebo ve městě?

Na vesnici
Ve městě

Komentáře

1 Just Blaze Just Blaze | 10. dubna 2016 v 11:30 | Reagovat

Zaprvé, krásnej obrázek (fotka) :-) Zadruhé, je to skvěle a vtipně napsaný :-) Zatřetí, máš hezkej design bloku a začtvrtý, "dyť" je fakt dobrý slovo! :D

2 Lucka Lucka | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 11:45 | Reagovat

Všechno má své pro a proti, já se na vesnici přestěhovala s rodiči, když mi bylo šest a popravdě jsem se s ní nikdy nedokázala sžít. Vždycky jsem prostě tíhla k městu a vím, že jednou půjdu opět žít do města... Ale záleží to na více faktorech, ty popisuješ hodně pozitivně vesnici, já jsem spoustu z toho tady nezažila (viz ty lidové zvyky). Každý zkrátka volí něco jiného. :-)

3 supice supice | E-mail | Web | 10. dubna 2016 v 19:43 | Reagovat

[1]: Děkuju;D

[2]: Jasnačka, někdo si to prostě MUSÍ ZAŽÍT, aby zjistil, že se mu tam, kde bydlel dřív právě naopak líbilo víc;)) Každá vesnice je jiná, dělají to určitě i lidé, kteří v ní žijí. Ale mě osobně vlastně ani na nich nezáleží. Hlavní je, že mohu být blízko k přírodě a mohu si stále uvědomovat, jak úžasná je, kolik nám toho dává a jak moc bychom jí měli být za všechno vděční:)

4 Bumboš Bumboš | 10. dubna 2016 v 21:03 | Reagovat

Musím říct,že jsi všechno vystihla skvěle. Mám to štěstí,že jsem vyrůstal de fakto ve městě a teď bydlím na vesnici a myslím si,že můžu říct,že je to tak, jak popisuješ.

5 valkazaba valkazaba | 10. dubna 2016 v 21:33 | Reagovat

máš velmi pěkný přehledný blog a krásnou fotku :)
Já osobně bydlím na kraji města a je to ideální - přírodu mám za rohem a autobus mi jede co chvíla do města, takže to není ani ryby ani rak :)

6 František František | E-mail | 11. dubna 2016 v 19:42 | Reagovat

Ivetko, vyrazila jsi mně dech. Moc jsem se nasmál ale zároveň si uvědomil, jak krásně píšeš, jakou máš slovní zásobu a dokážeš vystihnout to pravé. Ano není jedno do jaké vesnice se nastěhujeme a v jaké době svého života kde žijeme. Když se vám narodí děti a ráno je doprovázíte do školky, tak je na to město jako stvořené. Já měl to štěstí, že jako dítě jsem vyrůstal ve velkoměstě, kde jak popisuješ jsem měl všechny vymoženosti a od třinácti pád dolů do vesnice, kde jsme neměli ani vodu, jen elektřinu.
Plakal jsem, ale dnes vím, že to byly ty nejkrásnější studentská léta, která bych ve městě nikdy takhle neprožil.

7 supice supice | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 19:51 | Reagovat

[4]: jojo, až na tu pizzu viď? Holt záleží i jak moc je ta vesnice daleko od města. Ta moje teda trošičku dál:)

[5]: děkuji mockrát:)) tojo, takový zlatý střed;)

[6]: vždyť ale i na vesnici můžeš vodit děti do školky;) a že jste neměli ani vodu, to zase nemůžeš připisovat vesnici:PP ale néé, nebudu Tě už popichovat, děkuji za milý komentář:)))))

8 Nikia Nikia | E-mail | Web | 25. května 2016 v 13:23 | Reagovat

Město je fajn pro vzdělání a práci. Nemusím jezdit daleko nebo bydlet na internátu. Vesnice jsou zase parádní pro ty tradice a celkovou pohodičku.
Kdybych si mohla vybrat bydlení tak ideálně na vesnici, která je kousek od města a mít tak všechno relativně blízko :D

9 Julie Françoise Julie Françoise | Web | 25. května 2016 v 13:40 | Reagovat

No, jako Pražák křtěný Vltavou si s některými body dovolím nesouhlasit:
"Pokud chcete do přírody, musíte si udělat výlet." - To neplatí, pokud člověk bydlí na okraji města, od mého či přítelova bydliště jsme v lese za pár minut. Za dalších pár minut jsme zároveň na metru - takže pak má člověk obojí, přírodu i civilizaci na dosah ruky.
"Lesní zvěř uvidíte tak na obrázku v knížce." Ne tak docela, na Chodově běhají králíci, v lesoparcích na jižním okraji Prahy zas srnky - a veverky můžeš vidět i třeba na Letné.
"Zajímáte všechny." Teď je ale otázka, jestli je to výhoda. Např. moje máma vyrostla na vesnici - a v osmnácti odtamtud utekla, protože s těmi neustále pomlouvajícími drbnami se nedalo vydržet. Totéž platí pro mou babičku a tetu - žijí na vsi, ale obě jsou nešťastné kvůli mizerným sousedským vztahům, malicherným naschválům a pomluvám. Kdyby zajímaly jen své přátele, bylo by jim o hodně líp - a tak se chystají přestěhovat do Prahy. Tím nechci říct, že to musí být vždycky takhle špatné - a pokud to máš jinak, tím líp pro tebe, ale vztahy na vsi nejsou zdaleka vždy taková idylka.
Sečteno a podtrženo, sama bych na vsi žít nechtěla, asi hlavně kvůli dopravní dostupnosti - já ani milý neřídíme, takže autobus jednou či dvakrát za den by fakt byl problém - i když uznávám, že existují i místa s lepší dopravní dostupností. Neříkám, že si na vesnici občas ráda na víkend nebo na dovolenou nezaskočím, ale zas se ráda vrátím zpět do civilizace.
Samozřejmě ale nevylučuju, že jednou změním názor, stejně jako ty, v zásadě se ničemu nebráním :-)
P.S.: Fotka je moc krásná, ale doporučuju ti ji trochu zmenšit, nevím, jak ostatním, ale mně se celá na obrazovku prostě nevejde, což je škoda.

10 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 25. května 2016 v 13:51 | Reagovat

Do šesti let jsem žila na vesnici na horách. Školní léta jsem prožila ve velkoměstě. Stále mě to ale táhlo na vesnici.
Poprvé jsem se přestěhovala do velké vesnice (dnes městys), kde bylo všechno vybavení - jesle, školka, škola, lékaři, obchody, pošta, autobus, železnice, kino. Líbilo se mi tam.
Rodiče za mnou nechtěli jezdit, protože to bylo 300 km daleko. Hledali jsme něco blíž. Přestěhovali se do tehdy střediskové obce. Ze začátku to šlo. Obchod celkem slušně vybavený, školka, škola, lékaři, pošta, kino.
Po listopadu to šlo hopem dolů. V obchodě základní potraviny a ještě si musíme přivstat. Pošta má omezené úřední hodiny a kino je fuč. Autobusy, kterými jezdíme do města, také omezili. O víkendu nejede nic.
Stejně bych neměnila. Přírodu mám za humny. Mám zahrádku, po které jsem vždycky toužila. A hlavně klid.
Hodně záleží na tom, v jakém věku člověk kde žije. Myslím si, že pro studenská léta je lepší město, možná i pro zaměstnání (je tam víc příležitostí) a pro pozdější věk zase převažuje bydlení na vesnici.
Měj se. :-)

11 Jarmila* Jarmila* | E-mail | Web | 25. května 2016 v 13:55 | Reagovat

[9]: Drbny jsou všude. Tady se to také jimi hemží. Navíc jsou některé zlé a potměšilé.
Už si jich nevšímám dlouho. Pozdravím a jdu dál. Ať si melou, co chtějí. Stejně se s tím nedá nic dělat.
Ve městě jsou také, ale není to tak markantní. Čím větší město, tím líp.

12 Smile Smile | Web | 25. května 2016 v 13:59 | Reagovat

Tohle je hodně individuální, já bydlím ve městě a do přírody to mám 10 minut, stejně jako na náměstí, pěšky, přitom máme 35 tisíc obyvatel, takže uplná prdel světa nejsme. :)
Co se týče tedy věcí s přírodou, i s tím, kde pes hodí bobek, je to hodně sporné.
Za další - dupat si můžu, jak chci, spousta lidí bydlí ve městě v domě, ne paneláku...
I v některých městech jezdí autobusy hodně špatně, takže si ráno musí lidi nařídit budík. Naopak třeba přítel bydlí na vesnici a autobus mu jezdí každou hodinu a půl, což je vzhledem ke vzdálenosti měst docela sranda, je to snad 5km a ani se to nezdá, když to člověk jde tou přírodou pěšky. :) Navíc existujou přátelé, kolo, skejt a tak...
Já třeba patřím mezi lidi, kterým plakáty absolutně nevadí, naopak takhle ráda zjišťuju, co se bude dít zajímavé, a aspoň se na pár minut nějak zabavím. A ne všechny zastávky jsou plné plakátů. :)
Je to hodně sporný, řekla bych, že jde i to, co má člověk sám radši, jestli ticho a klid vesnice a všude kolem známé lidi, nebo ruch města a anonymitu v davu lidí. :)
Ale pěkný článek...

13 Brave Jane Brave Jane | Web | 25. května 2016 v 14:03 | Reagovat

Já žiju na vesnici, ale občas bych nejradši utekla do města!!!

14 Jana Jana | E-mail | Web | 25. května 2016 v 14:53 | Reagovat

Krásné.  Vůbec ne objektivní a přijde mi,ze takové vesnice,jake popisuješ existují jen v pohadkach. Ale pokud to tak vnimas. Naše vesnice, 15 km od Brna je malinka,ale jídlo si lze objednat taky  a tak ....

15 Pražský poděs Pražský poděs | E-mail | Web | 25. května 2016 v 15:11 | Reagovat

Na vesnici stejně neni nic. Zhola nic...

16 Kilari-san Kilari-san | Web | 25. května 2016 v 16:13 | Reagovat

Já bych na vesnici žít nemohla. Ukousala bych se nudou. Ve městě se pořád něco děje, je kam zajít. Na vesnici je mnohdy jediným "kulturním" střediskem pajzl >.>

17 Anita Barrasa Anita Barrasa | E-mail | Web | 25. května 2016 v 17:04 | Reagovat

Naše vesnice je asi trochu odlišná, slavností tu moc není, na opití maximálně ta hospůdka :), na fotbale se sejde většina obyvatel vesnice a hlásíme si to taky. Já oceňuju, že můžu vyběhnout a nerušeně si tak probíhat prázdnými uličkami v přírodě. Ale i město má spoustu výhod. Je to na každém, co mu vyhovuje.

18 ČAPILO ČAPILO | Web | 25. května 2016 v 18:00 | Reagovat

Na vesnici se vždycky každý drb a informace velmi rychle roznese. Kdybych tam bydlel, už během prvních pár dní by celá vesnice věděla, co jsem zač. A dávali by mi to pěkně sežrat. Zatímco ve městě, kde žiju, si ještě můžu užívat jakous takous anonymitu.

19 extras-diary extras-diary | E-mail | Web | 25. května 2016 v 18:35 | Reagovat

"Zajímáte všechny." Tak po mě pobavilo, velmi výstižné :-D

20 retrofeeling retrofeeling | Web | 25. května 2016 v 19:53 | Reagovat

Jsem z vesnice a jsem tam velmi nešťastná, město je mi bližší. Jen co ukončím školu, tak plánuji utéct do města. Líbí se mi tam ta rozmanitost, miluju procházky ulicemi, nakupování, pozorování lidí... Jediné plus na vesnici vidím v tom, že si můžu vypěstovat svoji zeleninu a ovoce - dbám na zdravý životní styl, proto ráda zahradničím.

21 Vaness Vaness | Web | 25. května 2016 v 20:26 | Reagovat

Zažívám oboje - jak život na vesnici, tak ve městě. Obojí je suprózní. Svým způsobem by mi vůůůbec nevadil život na vesnici, ale moje lenost mi brání. Už jenom kvůli mému osobnímu pohodlí se mi víc hodí to město, páč je všechno na jednom místě. A to já taky moc ráda. :D

22 Elizabeth Elizabeth | Web | 25. května 2016 v 21:06 | Reagovat

Pekne spísaný článok. Ja som vyrastala v meste, potom som sa musela presťahovať na dedinu, ale teraz som tu celkom rada. Každý tu síce každého pozná a von nevyjdeš bez toho, aby sa ťa niekto nespýtal kam ideš, ale mimo to, je to tu fajn. Ja to milujem najmä kvôli blízkosti prírody. :)

23 Tamao-chan Tamao-chan | Web | 25. května 2016 v 21:16 | Reagovat

Tak jsem se zase jednou opravdu zasmála. :D Skvěle napsáno. :D
Já bydlím ve městě a jsem s tím spokojená. Na vesnici jezdím k prarodičům nebo a chatu a jednou za čas to miluju, ale bydlet natrvalo asi ne-e.
Já jsem totiž jinak strašně pohodlný člověk a vyhovuje mi, že ve městě mám všechno za rohem. :D Navíc mám ráda městský život a baví mě být jeho součástí. :)

24 Bezejména Bezejména | 25. května 2016 v 22:57 | Reagovat

Sem Pražák jako poleno, ale chtěl bych než na vesnici bydlet na úplný samotě s docházkovou vzdáleností k nějaký vesnici. Nebo aspoň hodně na okraji vesnice, kde je záruka, že se nikdy nebude stavět.

Nejvíc mě totiž kaká na městě soukromí. Zvuky od sousedů nesnášim, zejména když chci spát(což přiznejme si je na vesnici taky - bordel od sekaček nebo sousedovic psů).

Pěknej výhled dokáže bejt i ve městě, ale stejně mam asi rači ten do přírody.

Lenost - obchody atd., co tu zmiňuje hodně lidí by mi ani zas tak nevadila a to línej sem dost. Chce to asi víc nakupovat do zásoby. Co jediný tak bych se asi neobešel bez nějaký pěkný hospůdky poblíž. Ta dokáže bejt ale i na vesnici a někdy i to hezčí.

25 Katuš Katuš | Web | 26. května 2016 v 1:45 | Reagovat

Ty krááááso... proč všechny články o vesnickém životě vypadají jak z 19. století? Kde jste byli, že je vesnice pro vás jak paralelní vesmír? Ve skanzenu? Teď neříkám, článek hezký, místy až naivní, ale po jeho přečtení si připadám jak nějaká zaostalá bedla, co neumí do deseti počítat :D Bože. A s těmi tradicemi to není zas tak horký. To jen pro pořádek.

26 ordinary-princess ordinary-princess | Web | 26. května 2016 v 3:07 | Reagovat

Bysdlim na vesnici skoro od narození, mozna to ma nejake vyhody, ale RD de zahradou muzes mit i ve meste nebo u mesta. Ja se prave proto vsechno na vesnici nudim. Je to dira. Nemuzes jit parit bez cisla na taxi, nemuzes poradne na postu atd.. Jo, prijdu si jako měšťák bydlici na vesnici. Ale hold ma kazdy jiny vkus. Treba letos jsem tancovala maje a bylo to super, ale to je asi to jedine :D

27 Damien is online... Damien is online... | Web | 26. května 2016 v 8:29 | Reagovat

Myslím, že niektoré body sú trochu prehnané:
"Na bytě nesmíte dupat a vždycky slyšíte, když jde soused čůrat nebo když kýchne." Žijem v byte od narodenia a ešte ani raz som nepočul suseda vykonávať potrebu a kýchnuť som ho počul akurát, keď som mal otvorené okno a sused kýchol na svojom balkóne. Taktiež nepočujem, kedy sused zahlási gól.

"Když se chcete (zadarmo) opít, musíte jít do baru nebo do klubu." Prečo? Keď sa chcem opiť, či už zadarmo, alebo nie, nemusím ísť do baru, v meste sa dá opiť na rôznych miestach. Prinajhoršom sa nasáčkujem ku kamošom a pijeme tam :D

Ja osobne mám rád taký ten stred. V pohode by som prežil aj na dedine, ale mesto mám radšej. Ale malé mesto. Veľkomesto je už pre mňa tiež príliš.

28 supice supice | E-mail | Web | 26. května 2016 v 8:33 | Reagovat

[8]: Jak říkáš, všechno má svoje výhody i nevýhody;)

[9]: Já bydlím na vesnici, která je "na konci světa", tak proto ti třeba nějaké body nesedí. Samozřejmě je otázkou názoru, co považovat za výhodu a co za nevýhodu;)

[10]: Souhlasím, jen bych dodala, že je to i o hodnotách člověka. Já patřím mezi studenty a stejně mi vyhovuje víc vesnice:)

[12]: Jasnačka, jak řikám, každému vyhovuje něco jiného. Ale takhle to vidím já:) Každopádně díky za tvůj názor na věc;))

[13]: Proč?:)

[14]: Souhlasím, je to hodně subjektivní. A jak už jsem psala, bydlím na vesnici, ze které už dál cesta nevede ;D

[15]: Jak pro koho;)

[16]: No vidíš, a já si třeba zajdu se psem do lesa, natrhám si krásné luční kvítí do vázy, pozalévám zahrádku, těším se z první sklizně a tak. Každého baví něco jiného:)

[17]: Přesně tak, každému sedí něco jiného.

[18]: Otázkou je, jak moc se člověk nechá ovlivňovat ostatními lidmi. A nebo je taky může mít někde;)

[19]: Tak to jsem ráda, že pobavilo;)

[20]: Každý to má jinak;) Ale s tím pěstováním souhlasím. Není nad to vypěstovat si vlastní potravu bez chemie:)

[21]: Díky za názor, každý to má holt jinak:)

[22]: Děkuji. No, máme to dost podobné:)

[23]: Jsem ráda, že článek pobavil;)

[24]: Díky za názor:)

[25]: Povím to tak, přestěhovala jsem se z většího města, kde jsem bydlela na sídlišti v paneláku do vesnice, ze které už cesta dál nevede. Takže jen píšu, jak to je:) Holt není vesnice jako vesnice a město jako město;)

[26]: Jak jsem již psala, každému vyhovuje něco jiného, chápu tě;)

LIDI PROSÍM, MŮŽU MÍT DOTAZ, KDE JSTE PŘIŠLI NA MŮJ BLOG?:D Většinou mám tak  10-20 návštěvníků a teď 124. NECHÁPU:D

29 supice supice | E-mail | Web | 26. května 2016 v 8:37 | Reagovat

[27]: Každý to má jinak, píšu to ze svého pohledu;) My to tak na bytě opravdu měli s těmi sousedy. A co se týče pití, pro chudou studentku se v klubu nebo baru vždycky najde někdo, kdo na toho panáka pozve, takže proto;)

30 supice supice | E-mail | Web | 26. května 2016 v 8:43 | Reagovat

P.S.: Díky všem za názor!:))

31 shira-elizabeth shira-elizabeth | E-mail | Web | 26. května 2016 v 9:17 | Reagovat

Já vždycky chtěla žít ve velkym městě a mít letní sídlo na vesnici... :D
Pocházím z města, ale přírodu mám kousek od domečku, dupat můžu, jak chci a se sousedy se známe. Takže bych řekla, že můj domov je v tomhle docela super, jelikož spojuje většinu výhod :)
Ale, kdybych měla žít na vesnici, tak jedině  s tím, že budu mít auto.

32 supice supice | E-mail | Web | 26. května 2016 v 9:27 | Reagovat

[31]: Díky za názor:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.