SMETANKA LÉKAŘSKÁ

18. dubna 2016 v 19:31 | www.celostnimedicina.cz, MUDr. Blahoslav Hruška, Lesley Bremnessová, supice |  BYLINKY

- pro více informací stačí rozkliknout článek -

POPIS ROSTLINY
Smetanka lékařská známá spíš jako pampeliška roste zejména teď na jaře snad všude kolem nás. Vyznačuje se zářivě žlutými květy, které se později mění na bílé chmíří. S jistotou ji poznáte když ulomíte stonek podle vytékající hořce chutnající bílé tekutiny.

MÍSTO SBĚRU
Tato odolná rostlina je značně rozšířená. Můžeme ji najít po celé České republice, Evropě, ale i Asii. Roste v zahradách, loukách, polích i podél cest.

DOBA SBĚRU
Kvítky sbíráme dokud se nepromění ve zmiňované chmíří a lístky na jaře před květením. Kořeny se dobývají ze země na jaře nebo na podzim.

CO OBSAHUJE
- vitamín C (především v mladých listech)
velmi důležitý antioxidant upevňující naši imunitu, stimulující tvorbu bílých krvinek, podílející se na tvorbě kolagenu, zajišťující pružnost kostí, zubů, cév, lepší vstřebatelnost železa
- vitamíny skupiny B
jsou důležité pro správné fungování lidského metabolismu. Jejich vyvážený přísun příznivě ovlivňuje také činnost nervového systému
- vitamín D
napomáhá regulovat množství vápníku a fosfátů v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí
- inulin (v kořenech)
působí v zažívacím traktu ke zlepšení zažívací mikroflory, ochraně proti zažívacím infekcím, přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a v neposlední řadě podporuje zvýšení imunity buněk vůči rakovině kolónu
- flavonoidy (v květech)
jsou známé pro své antioxidační působení, mají kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy
a mnoho dalšího...

VYUŽITÍ
V kuchyni
Mladé lístky se používají do salátů. Listy můžeme nakrájet třeba i na brambory jako ozdobu. Z květů lze vyrobit lahodný med, sirup ba dokonce i víno. Sušený kořen můžeme využít na čajové odvary nebo opražený jako náhrašku kávy.
V kosmetice
Bilý latex v listech je silné změkčovadlo pro obličejové nápařky, čistící mléka a zvlhčovadla pro všechny typy pleti. Přidává se také do koupelové vody jako tonikum. Do koupele je také vhodný odvar z květů.
Pro barvivo
Z kořene se získává barvivo na vlnu.
Pro léčení
Odvar ze samotného kořene nebo z celé rostliny i s kořenem je lidovým prostředkem při jaterních chorobách. Ve směsích se užívá jako močopudného prostředku, při hemoroidech, při žlučových obtížích a také pro čištění krve. Pro čištění krve se taktéž doporučuje šťáva z listů, jejíž dvě lžíce se přidají v poledne do polévky.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.