JITROCEL KOPINATÝ

31. května 2016 v 15:05 | supice, www.celostnimedicina.cz, MUDr. Blahoslav Hruška |  BYLINKY

- pro více informací stačí rozkliknout článek -POPIS ROSTLINY
Rostlina se vyznačuje dlouhými úzkými listy a stvolem vysokým až 30cm zakončeným vejčitým kláskem květu.

MÍSTO SBĚRU
Jitrocel nalezneme téměř všude. Roste zejména podél cest, na krajích polí a hojně na neošetřovaných loukách.

DOBA SBĚRU
Lístky sbíráme od května do sprna, nejlépe v době, kdy rostlina kvete.

PODOBNOST
Této rostlině je podobný její příbuzný Jitrocel větší, který má ale širší list a řidší klas květů. Dalším příbuzným je Jitrocel prostřední, který se zase liší bilými korunami s fialovými prašníky.

CO OBSAHUJE
- třísloviny
používají se jako účinné látky při onemocněních trávicího traktu, při omrzlinách, kožních poraněních, popáleninách, pomáhají proti krvácení, průjmům, proti nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů
- flavonoidy
jsou známé pro své antioxidační působení, mají kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy
- slizy
jsou známé svou schopností uklidňovat podrážděnou sliznici a mnohdy tedy figurují jako účinné složky přírodních léčiv př nemocech dýchací soustavy a podobně
- kumariny
zamezují srážení krve, tlumí křeče, podporují srdeční činnost, ovlivňují vstřebávání vápníku a odpuzují hmyz
a mnoho dalšího...

VYUŽITÍ
Pro léčení
Jitrocelové šťávy vytlačené z čerstvých listů se užívá proti poruchám zažívacího ústrojí, hlavně při žaludečním kataru. Tři lžíce této šťávy se přimísí do hrnku s mlékem. Při onemocněních dýchacího ústrojí provázených stálým drážděním ke kašli se užívá tohoto léku: 30g usušeného listí se rozkrájí a polije 25g čistého lihu. Když se líh vsákne, přidá se 0,25l vařící vody, nechá se 24 hodin stát a občas se zamíchá. Kapalina se scedí a přidá se 300g cukru. Svaří se a naplní do lahví, které je třeba dobře uzavřít a uložit na temném a chladném místě. Užívá se ráno a večer jedna lžička. Do bylinných směsí se jitrocel přidává, když potřebujeme odstanit nahromaděný hlen z dýchacího ústrojí, při příliš silné menstruaci a při bolestech hlavy způsobenými nervovou příčinou.
Zevně se čerstvě rozmačkané listy přikládají na rány a spáleniny, čímž se urychlí hojení. Šťávou vytlačenou z čerstvých lístků lze potřít místa pobodaná od včely či vosy. Šťáva mírní nepříjemné pálení a zmenšuje otok.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.