MÓDA

26. května 2016 v 9:55 | supice |  EKOLOGIE, ZDRAVÍ, OSOBNÍ ROZVOJ
Móda. Způsob jak dohnat ženu k šílenství. Ženy nakupují módní časopisy, kde zjišťují, co aktuálně letí a pak obchází obchody a shání ty nejlepší kousky. A když jsou ve slevě? Musí je mít, i když skříň praská ve švech. Důležité však je, mít na každý den jiný outfit a sklidit co nejvíc obdivu od svého okolí. Ano, to se nám ženám líbí. Ale potřebujeme k tomu dodržovat nejnovější módní trendy? Potřebujeme k tomu spoustu oblečení? Ne! Když budeme všechny jako přes kopírák, ztrácíme tím přeci naši originalitu. Ne, my raději zapadneme do slepě cválajícího stáda...
Trend, který mě momentálně nejvíc pobavil jsou roztrhaná kolena. Je to moderní, tak prostě budeme mít všichni roztrhaná kolena. Pokud znáte film Protivný sprostý holky, asi teď tušíte, kterou scénu mi tohle připomíná. Pokud ne, napovím vám obrázkem.
Ani já nebyla jiná. Bohužel. Ale když zapátráte po původu tohoto superlevného oblečení, chce se vám brečet. Abychom si my evropané mohli dovolit měnit trendy snad každý měsíc, musí na nás dřít lidé v zemích, kde se s nimi nikdo nepáře a ani jim za to pořádně nezaplatí. Nejenže obrovsky znečišťují prostředí kolem sebe, ale ničí tím i sami sebe. Třeba chemikálie, kvůli kterým mají kalhoty moderní plísňový vzhled vdechují dnes a denně. Pokud o tom chcete vědět víc, doporučuji zhlédnout dokument Cena riflí. Podmínky, ve kterých pracují vás příliš nepoteší, nemluvě o práci dětí.
A co třeba kožešiny? Chápu, když se dříve zabilo zvíře a lidé z něj zužitkovali vše. Nechápu však dnešní chov kožešinových zvířat v hrůzných podmínkách a ještě víc nechápu ten hrozný přístup lidí k nim. Pokud vás zajímá, co stojí za vznikem kožešiny na farmách v Číně, klikněte na tento odkaz (upozorňuji, jen pro silné povahy).
Jenže jak to všechno zastavit? Kupovat fairtrade oblečení? Nebo BIO? Když se porozhlédnete po cenách, nadskočí vám žaludek. Jak jsem to tedy vyřešila já? Zredukovala jsem svůj šatník na pro mě přijatelné minimum, zbytek se posnažím prodat a co zbyde daruji. Kdyby něco, zaskočím do sekáče. Ale procházet se po obchodě a vyhlížet nejnovější módní kousky mě už opravdu jen tak neuvidíte. Přesto budu dál čekat na to, až lidé otevřou oči a uvědomí si, že takhle to opravdu fungovat nemůže. Snad nebudu čekat marně.

 


Anketa

Přemýšleli jste někdy o původu vašeho oblečení?

Ano
Ne

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.