HEŘMÁNEK PRAVÝ

7. června 2016 v 13:19 | www.celostnimedicina.cz, MUDr. Blahoslav Hruška, Lesley Bremnessová, supice |  BYLINKY

- pro více informací stačí rozkliknout článek -POPIS ROSTLINY
Jde o asi čtvrt metru vysokou rostlinu s čárkovitými lístky a květem podobným sedmikrásce či kopretině, žlutá část květu se však narozdíl od těchto rostlin nad okvětními lístky tyčí. Heřmánek charakteristicky voní a má dutý květ.

MÍSTO SBĚRU
Vyskytuje se na mezích, polích, rumištích a také u cest.

DOBA SBĚRU
Květy heřmánku sbíráme v období od června do srpna.

PODOBNOST
Tato rostlina se podobá jejímu příbuznému heřmánku cízímu, který je mohutnější a rozložitější. Stejně jako heřmánek pravý příjemně aromaticky voní a má tytéž léčivé vlastnosti. Dalším příbuzným je heřmánek nevonný, který se od heřmánku pravého příliš nápadně neliší. Lidově jej nazýváme rmen psí.

CO OBSAHUJE
- modrý heřmánkový olej
má všestranné použití na všechny druhy zánětů (oční, ušní, krční, zažívací), je analgetický a hojivý, používá se na alergie, ekzémy a dermatitidy, vhodný při chudokrevnosti, nespavosti, migréně, závratích, uvolňuje nervozitu a podráždění
- třísloviny
používají se jako účinné látky při onemocněních trávicího traktu, při omrzlinách, kožních poraněních, popáleninách, pomáhají proti krvácení, průjmům, proti nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů
- hořčiny
již v ústech dráždí chuťové receptory a tím podporují tvorbu slin, což přispívá k dobrému začátku trávicího procesu, poté v žaludku působí na sliznici, čímž zvyšují tvorbu trávicích enzymů i žaludeční kyseliny. Současně zlepšují motilitu svalstva trávicího traktu, což urychluje trávení potravy
a mnoho dalšího...

VYUŽITÍ
V kuchyni
Konzumuje se v podobě léčivého čaje. Odvar z květů má celkové posilující a sedativní účinky (hodí se pro neklidné děti a při těžkých snech).
Na zahrádce
Heřmánek pěstujeme blízko oslabených rostlin, aby se vzpamatovaly. Nálev z heřmánku, kterým postříkáme jiné rostliny zvyšuje jejich kondici. Heřmánek je také vhodný jako přídavek do kompostu, kde urychluje zrání.
V kosmetice
Odvar z květů slouží jako napařovací prostředek na obličej a jako koupel rukou k posílení a zbělení kůže. Je vhodný i na koupele a výplachy očí nebo jako zábal k zmírnění zánětů a odstranění únavy. Odvar se přidává do osvěžujících lázní pro relaxaci. Když 20 minut povaříme květy a budeme s nimi pravidelně přelévat vlasy, zesvětlíme a uchováme jejich světlou barvu.
Pro barvivo
Květy vaříme k získání silného žlutohnědého barviva.
Pro aroma
Květy a listy se užívají do bylinných polštářků.
Pro léčení
V bylinných směsích se užívá pro léčbu střevní koliky a při vynechání menstruace. Bývá součástí koupelí při rheumatismu a také pro zklidnění sluncem spálené pokožky. Při nadýmání se užívá tinktura připravená z 30g heřmánku, který se polije osminkou lihu, nechá se týden stát a užívá se třikrát denně deset kapek. Heřmánkový nálev se používá k vyplachování úst po vytržení zubu a při lehkých zánětech v dutině ústní. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a ekzémech.

ZAJÍMAVOSTI
Egypťané zasvětili heřmánky slunci a uctívali je nade všechny byliny pro jejich léčivé vlastnosti. Řekové předepisovali heřmánek při horečkách a ženských potížích. Starý anglosaský rukopis Lacnunga uvádí mezi devíti posvátnými bylinami právě heřmánek.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.