ŘEBŘÍČEK OBECNÝ

22. června 2016 v 10:31 | www.celostnimedicina.cz, MUDr. Blahoslav Hruška, Lesley Bremnessová, supice |  BYLINKY

- pro více informací stačí rozkliknout článek -POPIS ROSTLINY
Jde o rostlinu dorůstající zhruba 75 cm s úzkými čárkovitými lístky a drobnými bílými kvítky.

MÍSTO SBĚRU
Roste v hojné míře na loukách, pastvinách i mezích. Řebříček na fotografii jsem našla u cesty.

DOBA SBĚRU
Květy sbíráme v období od června do září, nať se sbírá již od května.

PODOBNOST
Vyskytuje se u nás také řebříček sličný, který se vyznačuje svým vzrůstem. Ve vyšších nadmořských výškách pak roste celá řada rozmanitých druhů a variací této rostliny.

CO OBSAHUJE
- hořčiny
již v ústech dráždí chuťové receptory a tím podporují tvorbu slin, což přispívá k dobrému začátku trávicího procesu, poté v žaludku působí na sliznici, čímž zvyšují tvorbu trávicích enzymů i žaludeční kyseliny. Současně zlepšují motilitu svalstva trávicího traktu, což urychluje trávení potravy
- flavonoidy
jsou známé pro své antioxidační působení, mají kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy
- seskviterpeny
- dusíkaté látky
- etherický olej cineol
a mnoho dalšího...

VYUŽITÍ
V kuchyni
Upotřebí se při výrobě likérů (buď hořkých nebo sladkých). Je také přísadou ve známém absinthu a vermutu. Mladé listy lze přidat do salátů a pomázánek. Užívají se i ke zdobení jídel.
Na zahrádce
Pomáhá sousedním rostlinám v odolnosti proti chorobám a zvyšuje jejich vůni a chuť. Výluh může být hnojivem. Jemně rozdrcené čerstvé listy přidané do kompostu pomáhají k rychlejšímu rozkladu.
V kosmetice
Výluh čerstvých květů je vhodný k napařování obličeje, jako základ pro pleťové masky pro mastnou pleť nebo pro relaxační lázeń. Čerstvě vylisované listy zase na pořezanou kůži při holení.
Pro barvivo
Z řebříčku se připravuje žluté, oranžové či hnědé barvivo, kterým se barví vlna.
Pro léčení
Odvar připravený pětiminutovým vařením 100g sušené natě v 0,25l vody užívaný dvakrát denně (ráno a večer) bývá doporučován při zažívacích potížích. Ve stejném množství vody lze také povařit 60g čerstvé natě při jaterních nemocech (pije se polovina ráno, polovina večer). V bylinných směsích se užívá při zácpě, hemoroidech, nepravidelné menstruaci a nachlazení (rýmě). Žvýkání čerstvého listu zmírní bolesti zubů. Jako ústní voda se používá při zánětu dásní.
Čerstvá rozmačkaná nebo sušená spařená nať se přikládá na zánětlivé otoky, rozpraskanou pokožku a vyrážky.

ZAJÍMAVOSTI
Jeho latinský název Achillea prý pochází z doby trojské války, kdy Achilles, poučen o schopnosti řebříčku zastavovat krvácení, léčil mnohé válečníky.
Stonky řebříčku byly dlouho považovány za posvátné a byly používány v Evropě druidy při věštění počasí, zatímco v Číně byly užívány k předpovídání budoucnosti.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.