BŘÍZA BĚLOKORÁ

8. srpna 2016 v 17:25 | www.celostnimedicina.cz, MUDr. Blahoslav Hruška, Lesley Bremnessová, supice |  BYLINÁŘSKÉ DŘEVNY

- pro více informací stačí rozkliknout článek -


POPIS DŘEVINY
Bříza dorůstá až 18 metrů a její koruna může mít průměr i přes 5 metrů. Na jaře vykvétá drobnými, nenápadnými květy v typických jehnědách (samčích a samičích). S jistotou ji poznáme podle chrakteristické bílé kůry.

MÍSTO SBĚRU
Jde o poměrně skromný strom, který se vysazuje spolu s jiným porostem nebo tvoří sám celé háje. Také se sází v parcích jako strom ozdobný.

DOBA SBĚRU
Sběr listí se koná v květnu, nejpozději počátkem června, dokud není listí ještě úplně vyvinuto. Mladé listí má totiž nejvyšší obsah těkavého oleje, jehož k létu ubývá. Listí s vysokým obsahem tohoto oleje poznáme tak, že výrazně aromaticky voní.
Kůra se slupuje z čerstvě poražených stromů a před sušením se musí zbavit tenké, bílé, kožovité borky.
Míza čili březová voda se zachycuje v březnu a dubnu. Stromy však nesmíme navrtávat příliš hluboko, abychom je nepoškodili.

CO OBSAHUJE
- třísloviny
používají se jako účinné látky při onemocněních trávicího traktu, při omrzlinách, kožních poraněních, popáleninách, pomáhají proti krvácení, průjmům, proti nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů
- hořčiny
již v ústech dráždí chuťové receptory a tím podporují tvorbu slin, což přispívá k dobrému začátku trávicího procesu, poté v žaludku reflexně působí na sliznici, čímž zvyšují tvorbu trávicích enzymů i žaludeční kyseliny, současně zlepšují motilitu svalstva trávicího traktu, což urychluje trávení potravy
a mnoho dalšího...

VYUŽITÍ
V kuchyni
Z mízy lze připravit "víno" a ocet. Z kůry zase pivo.
V kosmetice
Výtažek z kůry se používá jako přísada do mýdel určených k potlačování kožních exemů. Březovou vodou lze potírat vlasy po umytí. Dosáhneme tím svěžího vzhledu s živým leskem. Často má také březová voda velmi dobré účinky jako prostředek proti pihám.
Pro léčení
Březových listů se užívá vnitřně jako močopudného prostředku podle tohoto návodu: Hrst sušeného listí se vloží do půl litru vody, povaří se asi 5 minut a během dne vypije. Listí svařené podle tohoto návodu a jen lehce vymačkané se používá také jako obklad při rheumatických bolestech.
Březová kůra se dříve využívala proti dně a plicním nemocem. Bralo se dobře utlučené nebo rozemleté kůry třikrát denně na hrot nože. Zevně lze prášek z kůry užívat jako zásyp při svrabu (postižená místa se několikrát denně zasypávají).
Březová voda má v přirozeném stavu, stejně jako listy, močopudný účinek. Užívá se čtyřikrát až pětkrát denně po jedné lžíci.
Další využití
Březové dřevo se používá buď jako palivo nebo také k výrobě ozdobných předmětů. Některé druhy břízy (například bříza kanadská) se používají k výrobě ušlechtilého nábytku. Kůra se využívá v koželužství, hlavně na severu Evropy. Měkké a ohebné větve bříz se používaly jako masážní košťátka v sauně.

ZAJÍMAVOSTI
Ve starověku se její poměrně měkké dřevo používalo na stavbu střech a lodí. Na borku se patrně i psalo.


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.