DIVIZNA VELKOKVĚTÁ

2. srpna 2016 v 9:50 | www.celostnimedicina.cz, MUDr. Blahoslav Hruška, Lesley Bremnessová, supice |  BYLINKY

- pro více informací stačí rozkliknout článek -


POPIS ROSTLINY
Až dva metry vysoká rostlina s velkými chlupatými listy a lodyhou ve tvaru klasu, ze které vykvétají sytě žluté hebké květy.

MÍSTO SBĚRU
Divizna se spokojí s půdou velmi chudou, proto ji nalézáme na nejpustších rumištích, stráních, v kamenitých roklích a podobně. Vyžaduje však hojnost slunce a půdu poměrně sušší.

DOBA SBĚRU
Květy se sbírají od června do srpna při suchém počasí, nejlépe v poledne. Ještě tentýž den se musí začít se sušením. Po dobrém nasušení je vhodné květy uložit bez přístupu vzduchu a vlhkosti, protože bývají napadány plísněmi, bělají a posléze hnědnou. Pak je lze využít už jenom v kompostu.

PODOBNOST
Rod divizen obsahuje celou řadu druhů, které se od sebe jen málo liší, například divizna malokvětá nebo třeba divizna ozdobná. Pouze druhy s fialovými květy, fialovými tyčinkami nebo s příliš malými květy (např. divizna brunátná) se nesbírají.

CO OBSAHUJE
- slizy
jsou známé svou schopností uklidňovat podrážděnou sliznici a mnohdy tedy figurují jako účinné složky přírodních léčiv př nemocech dýchací soustavy a podobně
- flavonoidy
jsou známé pro své antioxidační působení, mají kladný vliv na lidský organismus, zvláště pak na cévy
- saponiny
některé působí proti křehkosti cév, jiné působí močopudně, ovlivňují vykašlávání, mají protizánětlivý účinek
- glykosidy
mají ochrannou funkci (antibiotika, antimykotika), využívají se v potravinářství i v lékařství
a mnoho dalšího...

VYUŽITÍ
V kuchyni
Květy se používají k dochucování likérů.
Na zahrádce
Pyl a nektar divizny lákají do zahrady hmyz.
V kosmetice
Květy se používají v krémech nebo při napařování obličeje pro změkčení a zklidnění pokožky. Silný nálev lze použít ke zjasnění plavých vlasů.
Pro léčení
V bylinných směsích se využívá při zahlenění, pro odkašlávání, při angíně či zánětu hltanu. Listů se používá proti průjmům. Hrst sušených nebo čerstvých listů se svaří v pětině litru vody a horký odvar se vypije. V homeopatických lécích se listy užívají při migréně a bolestech uší.
Divizna obsahuje chloupky zvané trichomy a to je poněkud zádrhel. Odlámané částečky trichomů se zabodávají při pití čaje do sliznice a dráždí ji. Čaje s diviznou se tedy musí filtrovat, jinak může vzniknout na trichomy i alergie.
Další využití
Kuřáci dýmek míchají květy divizny s tabákem, aby mu dodali příjemnou vůni.
Z chloupků na lodyze a listech se v jižní Evropě vyrábějí knoty na svícení. Usušená lodyha může být také po namočení do oleje či jiného tuku použita jako dlouho hořící pochodeň.
Listy lze použít jako vložky do bot s tenkou podešví.
Semena divizny, hozená do vody, omamují ryby, takže se dají chytit do rukou. Tento způsob rybolovu, oblíbený v jižních krajinách, je ovšem u nás zakázán.

ZAJÍMAVOSTI
Jako magická bylina byla v dávnověku divizna dána Odysseovi, aby ho chránila před kouzly Kirké. Římané prý do listů divizny balili fíky, aby se nekazily.
Tato vysoká impozantní bylina získala více než 30 lidových názvů jako například Áronova hůl, svícnová bylina apod., a to dokonce v každém národním jazyce jiný.

UPOZORNĚNÍ!
Užívejte jen v malých dávkách, všechny části divizny krom květů jsou totiž mírně jedovaté.

BONUS - zkuste na fotografii divizny najít pavoučka
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.