LOUIS DAGUERRE – DAGUERROTYPIE

23. srpna 2016 v 10:15 | www.wikipedie.cz |  TROCHA HISTORIE

- pro více informací stačí rozkliknout článek -


Louis Jacques Mandé Daguerre (1787 - 1851) byl francouzský malíř a vědec, který ve třicátých letech 19. století vyvinul první praktickou metodu fotografování - daguerrotypii. Je považován za jednoho z průkopníků a otců fotografie.

Po smrti Niepceho roku 1833 pokračoval Daguerre v úsilí o vytvoření praktického způsobu fotografování. Až v roce 1837 tento způsob vyvinul a pojmenoval ho daguerrotypie. Tato technika, vycházející z heliografie, používala jako médium destičku ze stříbra nebo silně postříbřené mědi, která se vložila do zvláštní skříňky nad misku s krystaly jódu. Tenká povrchová vrstva se působením par jódu změnila na jodid stříbrný citlivý na světlo. Pro expozici se používala camera obscura. Osvícení trvalo podle intenzity světla od několika minut do několika hodin. Světlo na destičce redukovalo jodid stříbrný zpět na stříbro, které mělo černou nebo tmavohnědou barvu. Exponovaná destička pak byla v temnotě přenesena do skříňky, kde na ni působily páry rtuti, které na osvětlených místech vytvořily se stříbrem amalgám mléčně bílé barvy. Obraz byl pak ustálen v roztoku chloridu sodného nebo thiosíranu sodného. Daguerre použil metodu ustalování na základě objevu Johna Herschela, který zveřejnil proceduru na výrobu ustalovače o dvacet let dříve - v roce 1819. Nejstarší dochovaná daguerrotypie z roku 1837 zobrazuje zátiší z Daguerrova ateliéru.


Daguerre požádal o pomoc svého přítele, vlivného tajemníka francouzské akademie věd Dominiqua Araga, aby představil daguerrotypii na zasedání Francouzské akademie věd. Zpráva mezi vědci vzbudila senzaci a rozlétla se do celého světa. Arago rychle prosadil návrh, aby francouzská vláda koupila práva tohoto vynálezu od Daguerra. Dne 15. června 1839 podepsal král Ludvík Filip zákon, kterým byla Daguerrovi přiznána doživotní penze 6000 franků. Téhož roku dne 19. srpna byl vynález fotografie vyhlášen na zasedání akademie věd a připadl státu.
Daguerre si nechal 12. srpna 1839 registrovat patent v Británii, aby tam svůj vlastní vynález ochránil, což vývoj fotografie v této zemi značně zpomalilo. Velká Británie měla být jediným státem, ve kterém měl patent platit. V Anglii ji mohl volně používat pouze Daguerrův student, francouz Antoine Claudet.
Boulevard du Temple, kterou vyfotografoval Daguerre na konci roku 1838 nebo začátkem 1839 v Paříži, byla první fotografií s člověkem; fotografie zobrazuje rušnou ulici, ale kvůli více než desetiminutové expozici jsou pohybující se objekty rozmazané. Výjimku tvoří muž, který si nechává čistit boty.


Daguerre osobně věnoval jedno své zátiší, zvané Kynžvartská daguerrotypie z roku 1839 s motivem uměleckého ateliéru a s vlastnoručním věnováním kancléři Metternichovi. Dnes je majetkem zámku Kynžvart.


Další původní snímek Královského paláce v Paříži z roku 1839, také fotografovaný Daguerrem, se nachází ve fotografické sbírce Národního technického muzea.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.