VRATIČ OBECNÝ

29. srpna 2016 v 13:52 | MUDr. Blahoslav Hruška, Lesley Bremnessová, supice |  BYLINKY

- pro více informací stačí rozkliknout článek -


POPIS ROSTLINY
Až 150cm vysoká rostlina s úzkými zubatými listy a květy, které připomínají heřmánek bez okvětních lístků.

MÍSTO SBĚRU
Vratič najdeme na okrajích lesů, v hájích, křovinách a podél cest. Často se také pěstuje jako ozdobná květina v zahradách.

DOBA SBĚRU
Květy se sbírají v červenci až říjnu, listy a nať od července do září.

CO OBSAHUJE
- etherický olej
má dezinfekční a antiseptický účinek, což znamená, že snižuje riziko infekce
- třísloviny
používají se jako účinné látky při onemocněních trávicího traktu, při omrzlinách, kožních poraněních, popáleninách, pomáhají proti krvácení, průjmům, proti nadměrnému pocení a zmírňují působení některých jedů
- hořčiny
již v ústech dráždí chuťové receptory a tím podporují tvorbu slin, což přispívá k dobrému začátku trávicího procesu, poté v žaludku působí na sliznici, čímž zvyšují tvorbu trávicích enzymů i žaludeční kyseliny. Současně zlepšují motilitu svalstva trávicího traktu, což urychluje trávení potravy
a mnoho dalšího...

VYUŽITÍ
Pro ozdobu
Květy vydrží v suchém stavu po léta jako ozdoba.
V kuchyni
Maso potřené listy vratiče voní po rozmarýně. V minulosti se listy používaly k ochucování salámů, pirohů, omelet a nádivek. Jsou vhodné také k obarvení jídla. V orientu se z nálevu z listů připravuje limonáda. Maso zabalené do listů se údajně nekazí. Vratičový olej se využívá při výrobě likérů.
Na zahrádce
Vratič je dobré pěstovat v blízkosti ovocných stromů jako repelent proti hmyzu.
Přimícháním do kompostu se zvýší obsah draslíku.
Pro barvivo
Vyvařením se získá zlatožluté barvivo.
V kosmetice
Květy a listy se užívají pro osvěžující a uvolňující kupele a pro napařování unaveného a bledého obličeje. Pro příliš citlivou pokožku se ale nehodí.
Pro léčení
Nálev z květů či listů se užívá pro omývání modřin a podlitin, při revmatických bolestech a při výronech. Protože vratič může podráždit kůži, je nutno postupovat opatrně.

ZAJÍMAVOSTI
U některých starověkých civilizací se jeho významné antiseptické vlastnosti využívaly ke konzervování mrtvých a podle dávné legendy nápoj připravený z vratiče a podaný krásnému mladíkovi Ganymedovi ho učinil nesmrtelným, takže pak mohl obsluhovat Dia jako nosič číší.
V 1100 let starém plánu kláštera sv. Galla ve Švýcarsku je vratič zakreslen v lékařské zahradě. Tuto zahradu měl ve velké oblibě Karel Veliký, který nařídil, aby se všechny byliny v této zahradě rostoucí pěstovaly také na jeho královských pozemcích.
O Velikonocích se vratič přidával do hutného mléčného pudinku, v Anglii nazývaného Tansy. V roce 1699 John Evelyn napsal, že nové listy, osmažené a podávané s horkou pomerančovou šťávou, byly úžasnou pochoutkou.

UPOZORNĚNÍ!
Vratič používejte s rozvahou. Olej v něm obsažený je totiž v dávkách od 5ml jedovatý. Smrtelná dávka kolísá kolem 15ml.
Jistě jej nepoužívejte v době těhotenství.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.